Beata Rybicka

Dzieło sztuki, jako dobro inwestycyjne. Po co kolekcjonować dzieła sztuki?

Dzieło sztuki, jako dobro inwestycyjne. Po co kolekcjonować dzieła sztuki?

 

Jest wiele dóbr, w które możemy inwestować. Według dawnych wzorców kapitał powinien być podzielony na trzy kategorie: nieruchomości, papiery wartościowe, kruszce i dzieła sztuki. Ta teoria sprawdza się w czasach dzisiejszych, jednakże o ile inwestowanie w nieruchomości czy akcje jest oczywiste, o tyle inwestycje w dzieła sztuki są rzadkością.

Wielką zaletą inwestowania w dzieła sztuki jest możliwość obcowania z naszym dobrem inwestycyjnym. W przeciwieństwie do sztuki – z posiadania akcji czy nieruchomości nie odczuwamy przyjemności.

Poza wartością inwestycyjną w sztuce odnajdujemy cele dekoracyjne i użytkowe – ma cieszyć oko, dawać przyjemność. Bycie ze sztuką w domu, w kancelarii, uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, czy podróżowanie za sztuką jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Jest wyszukaną rozrywką intelektualną, która zwiększa poczucie celu, odrywa myśli od spraw codziennych, działa kojąco, sprzyja utrzymaniu skupienia uwagi.

Osobiście lubię słuchać pięknej muzyki, być blisko z obrazem, który robi na mnie wrażenie. Nosić drogocenną biżuterię, pić kawę z najcieńszej porcelany, przebywać w pięknych miejscach, dbać o przestrzeń wokół i otaczać się rzeczami wartościowymi. Jednym słowem – sztuka uszlachetnia.

0 Comments