Beata Rybicka

Yuval Noah Harari „Homo deus. Krótka historia jutra”

W jakim kierunku zmierza ludzkość, czy za 50/100 lat moje dzieci, prawnuki będą wiedziały jaka jest natura ludzka. empatia, wrażliwość, altruizm, być może odchodzi do lamusa. czytając książkę zastanawiałam się jaka jest przyszłość mojego zawodu.

inspirująca książka o przyszłości ludzkości i świata. Odwieczne marzenie o szczęściu i nieśmiertelności staje się w zasięgu naszych możliwości. Autor twierdzi, że po niewielkim zmodyfikowaniu naszych umysłów powstanie nowy gatunek – człowiek bóg – homo deus. W ciekawy sposób opisuje jak super ludzie będą w przyszłości rządzić światem i nadawać mu sens, kto odziedziczy człowieczeństwo i jaka nowa religia może zastąpić humanizm. Książka dla każdego, komu nie jest obojętny jego własny los.

W natłoku zadań, myśli książka skłoniła mnie do zatrzymania. Przypomniała mi o postanowieniu z wczesnych lat szkolnych by nie poddawać się bezwiednie środowisku, ludziom. To w dzieciństwie wypracowałam prawidłowe wzorce myślenia i asertywnej postawy, które dzisiaj pozwalają mi rozpoznać manipulację.

Moja dewiza życiowa brzmi „Nie oddawaj władzy nad sobą”. Nie pozwól, by technologia lub ktoś inny dyktował Ci, jak masz żyć, reagować, jak masz się czuć. Nie pozwalaj, aby depresyjne stany innych ludzi, ich pesymistyczne nastawienie miały na Ciebie wpływ. Nie bądź niczyim niewolnikiem.

0 Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *